Welcome to GIMT, Guwahati     

Academic Achievements

GIMT students topped in University Examinations

Since first batch of B.E. and MBA students, have passed out in the year 2010, our students have excelled in all departmental/branch examinations with brilliant performance. They have topped the examinations with respect to most the courses offered by GIMT. These are as follows:

Name of the Students

Rank in the Gauhati University Examinations

2010

Bishwadeep Poddar

First class first position in the B.E. final Examination in Electronics & Telecommunication Engineering

Arnab Kundu

First class first position in the B.E. final Examination in Computer Science and Engineering

Priyom Dutta

First class first position in the B.E. final Examination in Applied Electronics and Instrumentation Engineering

Swati Agarwal

First class first position in the B.E. final Examination in Information Technology.

Debolina Bhuyan

First class first position in the M.B.A final Examination

2011

Jagrity Phukan

First class first position (Honours) in the B.E. final Examination in Information Technology

Pratiksha

First class first position (Honours) in the B.E. final Examination in Applied Electronics and Instrumentation Engineering

Gitimoni Talukdar

First class second position (Honours) in the B.E. final Examination in Computer Science and Engineering

Amita Sengupta

First class second position (Honours) in the B.E. final Examination in Electronics & Telecommunication Engineering.

2012

Bidisha Sarma

First class first position in the B.E. final Examination in Electronics & Telecommunication Engineering

Anirban Lekharu

First class first position in the B.E. final Examination in Computer Science and Engineering

Jugal Kishor Bhardwaz

First class first position in the B.E. final Examination in Applied Electronics and Instrumentation Engineering

Bharat Jyoti Hazarika

First class first position in the B.E. final Examination in Information Technology

Shuvayan Brahmachary

First class second position (Honours) in the B.E. final Examination in Mechanical Engineering

Anupam Saikia

First class third position (Honours) in the B.E. final Examination in Electrical Engineering
 

Sunilam Chakraborty

First class first position (Honours) in the M.C.A. final Examination

2013

Panchali Das

First class first position (Honours) in the M.C.A. final Examination

Abu Raihan

First class second position (Honours) in the M.C.A. final Examination

Prarthana Sarma

First class first position (Honours) in the B.E. final Examination in Applied Electronics and Instrumentation Engineering

Salma Sultan Khatun

First class second position in the B.E. final Examination in Applied Electronics and Instrumentation Engineering

Neelam Agarwalla

First class first position (Honours) in the B.E. final Examination in Information Technology

Bidisha Dutta

First class second position in the B.E. final Examination in Information Technology

2014

Rajat Kamal Kakati

First class first position (Honours) in the B.E. final Examination in Mechanical Engineering and topped among all Branches

Kashmiri Deka

First class second position (Honours) in the B.E. final Examination in Mechanical Engineering

Daisy Gogoi

First class first position (Honours) in the B.E. final Examination in Applied Electronics and Instrumentation Engineering

Kalyan Bhattacharjee

First class second position (Honours) in the B.E. final Examination in Applied Electronics and Instrumentation Engineering

Shrabani Medhi

First class first position (Honours) in the M.E. final Examination in Computer Science and Engineering

Geetashri Lachit

First class second position (Honours) in the M.E. final Examination in Computer Science and Engineering

Jasmine Ahmed

First class second position (Honours) in the M.C.A. final Examination

Prity Roy

First class third position (Honours) in the M.C.A. final Examination